دستگاه فول اتوماتیک
Digital X-RAY 
تست تایرهای رادیا ل  

شرکت "تابش تجهیز آزما" به عنوان یک شرکت مادر تخصصی در حوزه ایکس ری صنعتی اقدام به طراحی و ساخت دستگاه ایکس ری تست تایر نموده است.

دستگاه ایکس ری تست تایرهای سنگین


Tire Inspection X-RAY System


تایرهای سنگین تریلرها و اتوبوس‌های بین شهری به علت وجود بحث ایمنی و استانداردهای اجباری مشمول تست xray می‌باشند و همه کارخانجات تولید کننده این نوع تایرها ملزم به داشتن این دستگاه و انجام تست ایکس ری آن هستند.

شرکت "تابش تجهیز آزما" به عنوان یک شرکت مادر تخصصی در حوزه ایکس ری صنعتی، اقدام به طراحی و ساخت دستگاه ایکس ری تست تایر نموده است.

با توجه به تست صد‌درصدی تمامی تایرهای تولیدی، این نوع دستگاه ایکس ری دارای ویژگی‌های خاصی به شرح زیر است:

۱_ قابلیت نصب به خط تولید و استفاده بصورت online
 
۲_ امکان استفاده بصورت مداوم با سطح اتوماسیون بالا 

۳_ قابلیت تست انواع مختلف تایرهای رادیال و معمولی

۴_ امکان جداسازی اتوماتیک تایرهای معیوب از سالم

۵_ دارای نرم افزار اتوماتیک تشخیص عیوب 

۶_ امکات گزارش‌گیری test report و داده‌های آماری مختلف

۷_ دارای استانداردهای جهانی حفاظت در برابر پرتو
دستگاه ایکس ری تست تایرهای سنگین

اجزای تشکیل دهنده دستگاه ایکس ری تست تایر


۱_ سیستم حمل تایر از خط تولید به داخل کابین تست
۲_ سیستم جدا سازی تایرهای معیوب از سالم بعد از تست ایکس ری
۳_ کابین تست
۴_ سیستم حرکتی داخل کابین تست
۵_ سیستم حرکتی دتکتور ایجاد تصویر
۶_ دتکتور ایجاد تصویر
۷_ تیوب ایکس ری
۸_ سیستم حرکتی تیوب ایکس ری
۹_ تابلو فرمان و قدرت
۱۰_ نرم افزار plc و نرم افزار Image Analyzer
اجزای تشکیل دهنده دستگاه ایکس ری تست تایر

۱_ سیستم حمل تایر از خط تولید به داخل کابین تست


این ماژول خارج از کابین تست قرار می‌گیرد و تایرهای تولیدی از خط تولید را تحویل و برای تست به داخل کابین هدایت می‌نماید. همچنین تایرها را بعد از تست و خارج شدن از کابین تحویل گرفته و توسط سیستم جدا ساز نصب شده بر روی کانوایر، تایرهای سالم از معیوب را جدا می‌سازد.
طول این کانوایر 4 متر و عرض آن 176 سانتی متر است و توانایی حمل و جدا‌سازی تمامی تایرهای سنگین معمولی و رادیال را دارد.
به علت سنگین بودن تایرها و کارکرد مداوم این دستگاه، سیستم حمل تایر از نوع رولیک بوده و دارای یاتاق ثابت با طول عمر بالا می‌باشد. بر روی کانوایر حمل تایر سه عدد سنسور نوری جهت مدیریت ورود و خروج تایر به کابین و همچنین دریافت تایر از خط تولید نصب شده است.
سیستم حمل تایر از خط تولید به داخل کابین تست

۲_ سیستم جداسازی تایرهای معیوب از تایرهای سالم بعد از تست ایکس ری


این ماژول بر روی سیستم کانوایر انتقال تایر به داخل کابین قرار دارد.
مجموعه جداساز تایرهای معیوب از تایرهای سالم بر روی چهار جک پنوماتیک قرار گرفته است در حالت انتقال تایر به داخل کابین، این مجموعه پایین‌تر از غلطک‌های کانوایر قرار گرفته و در حالت جداسازی تایرها، چهار جک موجود زیر مجموعه، امکان بالا امدن آن‌ را از بوسیله غلطک‌ها فراهم می‌نماید و با چرخش چرخ زنجیر موجود می‌تواند تایر را به سمت راست و یا چپ هدایت نماید. جهت جلوگیری از وقوع اشتباه، تایرهای معیوب به سمت سیستم کانوایر قرمز رنگ و تایرهای سالم به سمت کانوایر سفید رنگ هدایت می‌شوند. سنسورهای موجود بر روی ماژول جدا کننده موجب افزایش ضریب اطمینان عملکرد سیستم می‌شود.
سازمان یار• متن و تصویر

۳_ کابین تست


سیستم‌های ایکس ری به علت داشتن تیوب ایکس ری و تشعشع پرتو ایکس، دارای کابین خاص با ویژه‌گی‌های مخصوص می‌باشند. کابین تست دستگاه ایکس‌ری علاوه بر در برگرفتن کلیه قطعات مکانیکی جهت تست تایر، مجهز به زره سربی جهت حفاظت اپراتور و جلوگیری از خروج فوتون‌های اشعه ایکس است. میزان سرب بکار رفته مطابق با استاندارد سازمان انرژی اتمی و پروتکل‌های جهانی می‌باشد. 
کابین تست مجهز به یک درب برقی اتوماتیک جهت ورود و خروج تایر و یک درب دو لنگه دستی برای انجام امور سرویس و نگهداری است. نصب انواع میکروسویچ و سنسورها با هدف تضمین ایمنی و رعایت استانداردهای حفاظت در برابر پرتو انجام می‌گیرد.
کابین تست دستگاه ایکس ری تست تایر

۴_ سیستم حرکتی داخل کابین تست


سیستم حرکتی داخل کابین تست از حساس‌ترین و دقیق‌ترین قسمت‌های دستگاه تست ایکس ری تایر است.که بطور کامل در داخل کابین تست قرار دارد.
 
با باز شدن درب برقی و اتوماتیک کابین تست، دو عدد فک موجود بر روی این ماژول برحسب سایز تایر باز شده و تایر را از کانوایر بیرون کابین تحویل می‌گیرد و با حرکت و چرخش چرخ زنجیر موجود بر روی فک تایر، به سمت ایستگاه تست هدایت می‌شود. با تزریق تیوب به داخل تایر و در موقعیت قرار گرفتن دتکتور تصویر، تایر بصورت ۳۶۰ درجه توسط این ماژول شروع به چرخیدن می‌کند. با اتمام تست و خروج تیوب از داخل تایر، سیستم بصورت اتوماتیک تایر را جهت جدا سازی به بیرون کابین هدایت کرده و توسط قسمت اتوماتیک جدا ساز، تایر سالم از معیوب جدا می‌شود. وجود چندین شافت اینکودر و انواع میکروسویچ و سنسور عملکرد، دقت انجام این مرحله را به طرز چشم‌گیری بهبود می‌بخشد.
سازمان یار• متن و تصویر

۵_ سیستم حرکتی دتکتور ایجاد تصویر


نوع دتکتور ایجاد کننده تصویر در سیستم‌های ایکس ری تایر line scann camera می‌باشد.
با توجه به شکل تایر جهت رویت تمام قسمت‌های آن نیاز به چرخش اسکنر در سه جهت الزامی است. همچنین با توجه به پهنای متفاوت تایرها این سیستم قابلیت تنظیم اتوماتیک در سه محور XYZ را بصورت اتوماتیک در اختیار دارد.
سیستم حرکتی دکتور ایجاد تصویر

6_ دتکتور ایجاد تصویر


دستگاه‌های ایکس‌ری صنعتی برحسب تنوع و نوع قطعات مورد تست، دارای دتکتورهای متفاوتی هستند.
در سیستم‌های ایکس‌‌ری‌ تست تایر، نوع دتکتور تصویر ایکس ری line scann camera می‌باشد.
همانگونه که از نام این نوع دتکتور مشخص است پروسه ایجاد تصویر با اسکن خط به خط یا همان line scan صورت می‌پذیرد و با کنار هم قرار گرفتن این خطوط تصویر کامل ایجاد می‌شود.
این نوع دتکتورها مجموعه‌ای از قطعات الکترونیکی و فوتو دیودها و بردهای الکترونیکی می‌باشد. دقت بدست آمده از این نوع اسکنرها متفاوت بوده و بستگی به کیفیت اسکنر، نوع تیوب ایکس ری، نوع مانیتور استفاده شده و همچنین سرعت اسکن دستگاه دارد و هر چه سرعت اسکن زیاد باشد دقت تصویر کاهش خواهد یافت. بطور معمول دقت اسکنرها از نوع line scann بین 120 الی 400 میکرون است.
دتکتور ایجاد تصویر

۷_ تیوب ایکس ری


به علت شکل خاص تایر و کم بودن فضا در قسمت رینگ‌خور تایر و الزام قرار گرفتن تیوب جهت ایجاد تشعشع در سه قسمت مختلف تایر بصورت همزمان، تیوب‌های ایکس ری دستگاه‌های تست تایر از لحاظ اندازه و شکل و ماهیت با سایر تیوب‌های دستگاه‌های ایکس ری صنعتی تفاوت‌های عمده‌ای دارند.
از لحاظ اندازه، این تیوب‌ها کوچکترین نوع تیوب‌های ایکس ری صنعتی هستند. قطر تیوب حدود ده سانتی‌متر بوده و طول آن بیست و یک سانتی‌متر می‌باشد. این تیوب توسط یک رشته کابل HIGH VOLTAGE به ترانس مخصوص این نوع تیوب‌ها اتصال پیدا می‌کند. تیوب‌های ایکس ری دستگاه‌های تست تایر، از نوع دایم کار می‌باشند به علت دایم کار بودن، تیوب ایکس ری نیاز به خنک کاری مداوم در منطقه خروج اشعه ایکس یا اند دارد و به همین علت یک چیلر بصورت مداوم انجام خنک‌کاری تیوب را برعهده دارد. بطور خلاصه سیستم تشعشع شامل تیوب، کابل‌ (های ولتاژ)، ترانس (های ولتاژ)، چیلر خنک‌کننده و کنترل‌پنل تیوب می‌باشد‌. با توجه به دانسیته پایین تایرها میزان قدرت تیوب ایکس ری این دستگاه‌ها 100 کیلو ولت و شدت جریان آن 10 میلی آمپر می‌باشد. زاویه خروج تشعشع از تیوب 270 درجه است که این امر موجب می‌شود کل نقاط مورد نیاز تایر برای تست، در آن واحد، فوتون ایکس دریافت نموده و توسط سیستم اسکنر تصاویر رادیوگرافی دریافت و در مونیتور قابل رویت گردد.
تیوب ایکس ری

۸_ سیستم حرکتی تیوب ایکس ری


جهت ورود و خروج درست تیوب ایکس ری به داخل تایر برای تابش فوتون ایکس ری، نیاز به بکارگیری یک سیستم دقیق با حرکت مناسب وجود دارد. سیستم حرکتی تیوب ایکس ری زیر ایستگاه تست قرار گرفته و در سه محور X Y Z امکان حرکت دارد. سنسورهای مختلف موجب عملکرد دقیق این سیستم هستند.
سیستم حرکتی تیوب ایکس ری

۹_ تابلو فرمان و قدرت


دستگاه ایکس ری تست تایر بصوت on line و در خود خط تولید قابل استفاده است. همچنین به علت پیچیدگی فرآیند تست و وجود انواع موتورها، سنسورها، میکروسویچ، شفت اینکودر و قطعات حساس و گران‌قیمت مانند تیوب ایکس ری، اسکنر دیجیتال، سیستم جدا ساز تایرهای معیوب از سالم و همچنین تعداد زیاد تایرهای تست شده در یک روز، سیستم از سطح اتوماسیون بسیار بالایی برخوردار می‌باشند. کل فرایند تست تایر بصورت فول cnc بدون دخالت اپراتور انجام می‌پذیرد. کلیه قطعات کنترل ماشین شامل رله‌ها، کنتاکتورها، برد کنترل موتورهای DC، کلیدها، اینویتور و سایر قطعات برق صنعتی داخل تابلو فرمان نصب و توسط کانکتورهای مناسب به دستگاه متصل هستند. سیستم کنترل ماشین از نوع PLC بوده و کنترل فرآیند تست در سیستم پنل‌کنترل اپراتور توسط HMI مونیتورینگ می‌گردد. کلیه خطاهای عملکرد ماشین توسط plc تشخیص داده شده و جهت اطلاع اپراتور و رفع عیب بر روی HMI مونیتورینگ می‌شود.
تابلو فرمان و قدرت

۱۰_ نرم افزار plc و نرم افزار Image Analyzer


همانگونه که در قسمت قبل اشاره شد دستگاه تست ایکس ری تست تایر، از سطح اتوماسیون بالایی برخوردار است. فرآیند کنترل ماشین توسط سیستم plc انجام م‌یپذیرد و عملیات آن بر روی HMI مونیتورینگ می‌شود.
خروجی اسکنر تصویر line scann camera از نوع دیجیتالی است و جهت رویت تصویر تست، نیاز به وجود کامپیوتر و نرم‌افزار اختصاصی است. این نوع نرم‌افزار دریافت تصویر، توسط شرکت سازنده اسکنر تهیه و همراه اسکنر تحویل می‌گردد ولی نکته بسیار مهم، برنامه‌نویسی نرم‌افزار تشخیص اتوماتیک عیوب تایر و در نهایت جداسازی اتوماتیک تایرهای سالم از تایرهای معیوب توسط سیستم مکانیکی نصب شده بر روی کانوایر بیرون کابین می‌باشد.
شرکت "تابش تجهیز آزما" این نرم‌افزار را بصورت کاملا بومی طراحی و بر روی انواع دستگاه‌های تست ایکس ری صنعتی تولیدی خود نصب نموده است.
از قابلیت‌های این نرم‌افزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱_ اندازه‌گیری فواصل سیم‌های داخل تایر
۲_ تشخیص مواد ناخالصی داخل بافت تایر
۳_ تشخیص خلل و فرج داخل بافت تایر و موک‌های ایجاد شده
۴_ تشخیص عدم هم‌جوشی لایه‌های تایر
نرم افزار plc و نرم افزار image analyzer

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این محصول لطفا" با کارشناسان ما در ارتباط باشید؛

و در صورتی که مایل به ارسال مشخصات فنی سیستم مورد نیاز خود هستید از فرم سفارش کاری استفاده کنید.