برای مشاهده نحوه عملکرد سیستم رادیوگرافی به روش دیجیتال x-ray در تست خط جوش انواع لوله‌ها، لطفا" با کلیک بر روی دکمه زیر، انیمیشن مربوطه را ملاحظه فرمایید.

مشخصات فنی دستگاه دیجیتال X-RAY
تست مقاطع استوانه‌ای و انواع لوله‌ها

اجزای تشکیل دهنده:

  1. کابین تست

  2. سیستم رولیک بیرون کابین تست

  3. سیستم واگن حمل داخل کابین تست

  4. استند نگهدارنده تیوب

  5. استند نگهدارنده دتکتور

  6. کنترل پنل مرکزی

  7. دوربین‌های مدار بسته

  8. سلول قدرت و کنترل سیستم

1.  کابین تست

کابین تست در سیستم‌های ایکس‌ری مجهز به شیلد محافظ سربی و یا دیوار بتن با ضخامتی مناسب جهت جلوگیری از تشعشع پرتو ایکس می‌باشد. همچنین این کابین تست، مجهز به یک درب سربی الکتریکی موتوردار است که برای حرکت روی ریل و به‌منظور باز و بسته شدن توسط اپراتور و یا باز و بسته شدن به صورت اتوماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. درب کابین جهت افزایش ایمنی دارای یک میکروسوئیچ است و در هنگام باز و بسته شدن آن، آژیر خطر برای اطلاع اپراتور و افراد مجاور کابین بکار می‌افتد. در این سیستم نیز مشابه سایر تجهیزات رادیوگرافی، نصب علایم پرتونگاری بر روی درب کابین الزامی است. درب‌های سیستم‌های تست ایکس‌ری لوله‌، به‌صورت تک لنگر هستند که چراغ خطر روشن بودن منبع پرتو x-ray بر روی آن‌ها نصب می‌شود.
اندازه کابین سیستم‌های تست مقاطع لوله‌ای و استوانه‌ای معمولا" دو برابر ابعاد لوله‌ی مورد تست در نظر گرفته می‌شود. البته این نوع ابعاد کابین در صورتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که لوله‌های مورد تست تو‌خالی باشند. چنین شرایطی در لوله‌ها ی توخالی منجر به قرارگیری منبع پرتو در داخل لوله و انجام رادیوگرافی به شکل mono wall خواهد شد ولی در حالتی که لوله‌های مورد تست توپر باشند، کابین سیستم ایکس‌ری طراحی شده، تنها کمی از طول لوله بزرگتر خواهد بود بدین علت که رادیوگرافی به شکل double wall انجام می‌شود و منبع پرتو در خارج از لوله قرار می‌گیرد.


 
 
 2. سیستم رولیک بیرون کابین تست

به علت سنگینی و حجم بالای پروفیل‌های مورد تست در این نوع سیستم‎های ایکس‌ری، حرکت قطعه باید بصورت مکانیکی و توسط رولیک انجام بگیرد. در بخش خارجی کابین تست یک سیستم پر قدرت رولیک وجود دارد که نمونه‌ی مورد تست توسط جرثقیل بر روی آن قرار می‌گیرد و سپس با باز شدن درب توسط فرمان اپراتور، سیستم رولیک شروع به کار کرده و قطعه را به سمت کابین تست هدایت می‌کند. سرعت حرکت بر حسب وزن قطعه متفاوت بوده و توسط اپراتور قابل تنظیم است. 
 3. سیستم واگن حمل داخل کابین تست

یکی از اصلی‌ترین و پیچیده‌ترین قسمت‌های دستگاه تست ایکس‌ری دیجیتالی لوله‌، سیستم واگن حمل آن است. واگن حمل لوله، دارای حرکت طولی بوده و بر روی ریل قرار می‌گیرد و با فرمان اپراتور در ابتدای بخش داخلی کابین قرار گرفته و لوله را از بیرون کابین تست تحویل می‌گیرد و سپس به همراه لوله به سمت ایستگاه تست حرکت می‌کند. جهت چرخشی لوله، حول محور طولی این سیستم از طریق رولیک‌های غلطان انجام می‌گیرد و سرعت این حرکت چرخشی با کنترل اپراتور قابل تنظیم است.
با توجه به این‌که در نوع لوله‌های اسپیرال، خط جوش به صورت مورب قرار می‌گیرد، امکان ویژه‌ای در سیستم‌های رادیوگرافی شرکت "تابش تجهیز آزما" در نظر گرفته شده است که در تست لوله‌هایی از نوع جوش اسپیرال، انجام حرکت چرخشی لوله در داخل کابین تست، منطبق با راستای خط جوش مورب آن برای قرارگیری و چرخش دقیق در بین منبع پرتو و دتکتور قابل تنظیم باشد.
 
 
 4. استند نگهدارنده تیوب

این استند برای نگهداری تیوب، کابل HiVoltage و شیلنگ خنک‌کننده‌ تیوب و هدایت آنها به داخل لوله‌ی مورد تست، استفاده می‌شود. به علت طول زیاد لوله و قرار گرفتن تیوب در داخل آن، تیوب  ایکس‌ری بر روی یک بازو که اصطلاحا" بوم نامیده می‌شود، قرار می‌گیرد. بوم توانایی حرکت در سه جهت XوYوZ را دارد و برحسب قطر لوله قابل تنظیم است.
 


5. استند نگهدارنده دتکتور

جهت دریافت تصاویر، دتکتور سیستم X-RAY از بیرون لوله بر روی خط جوش یا محل مورد تست قرار می‌گیرد. این استند توانایی حرکت در سه محور XوYوZ برای امکان تنظیم در قطرهای مختلف لوله‌های مورد تست را دارد.


6. کنترل پنل مرکزی

کنترل پنل مرکزی اپراتور قسمتی است که کلیدهای کنترل فرمان دستگاه بر روی آن قرار گرفته است. 
 7. دوربین‌های مدار بسته

به علت حجیم بودن دستگاه تستِ ایکس‌ری لوله، وجود دوربین‎های مدار بسته در داخل کابین، خارج کابین و محل انجام تست الزامی است و برای کنترل دقیق‌تر سیستم بکار گرفته می‌شود..
 
 8. سلول قدرت و کنترل سیستم

تمامی قطعات برق صنعتی شامل کلید، فیوز، کنتاکتور، PLC و ... در این سلول جاگذاری می‌شوند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این محصول لطفا" با کارشناسان ما در ارتباط باشید؛

و در صورتی که مایل به ارسال مشخصات فنی سیستم مورد نیاز خود هستید از فرم سفارش کاری استفاده کنید.